Kutu harf tabela

Kutu harf  tabelalar çeşitli malzemelerden yapılabilse de en çok kullanılan ve en verimli olanları Krom kutu harf ve pleksi kutu harflerdir. Bunun yanında ahşaptan ve diğer ürünlerden de kutu harf görünümlü tabelalar yapılmaktadır.  Özelliklerine ve kullanılacakları yere göre değişik malzemelerden yapılan kutu harf tabelalarda her yer için aynı malzeme kullanılmamaktadır. Örnek olarak iç mekan ve dış mekan için kullanılan kromlar farklılık göstermektedir. Yine dış mekanda kullanılacak olan pleksinin kalınlığı çok önemlidir. Kuş, yaz hava ısı değişimleri nedeniyle genleşmeye uğrayan pleksiler zamanla çatlama yapabilmekte ve düşmeler göstermektedir.

Günümüzde en kaliteli ve gösterişli  kutu harf tabelalar paslanmaz krom kutu harflerden yapılan tabelalar dır. Paslanmaz krom lar Gümüş ve altın varaklı olmak üzere iki çeşittir.

Son dönemde krom kutu harf dışında pirinç kutu harf kullanımı da yaygınlaşmaya başlamıştır. Fırın boya uygulaması ile mat görünüm verilen bu tür tabelalarda tercih edilmeye başlanmıştır.

Kutu harf yapımı son yıllarda oldukça gelişmiş olup bütün firmalar bu işlemi makineler sayesinde hızlandırmaktadır.