İç Mekan Tabela

İç mekan tabelalar adından da anlaşıldığı üzere kapalı ortamlara hitap eden ve daha detaylı çalışmalar sonucu ortaya çıkan tabelalar dır. İmalatı bakımından dış mekanlarda kullanılan tabela türleri ile aynı olsalar da kullanılan malzeme ve işçilik bakımından da daha detay gerektirmektedir. Bunun başlıca sebebi  ise iç mekan tabelalar dış mekana göre daha yakın olduğundan hatayı çok daha çabuk göstermektedir fakat asıl önemli sebep ise tamamen gösterişe dayalı imal edilen bir üründür.

İç mekan tabelaların kullanım alanlarına bakıldığında başta ofis girişleri, şirket girişleri, ofis kapıları, şirket içi yönlendirmeleri gibi alanlarda sıkça tercih edilmektedir. Çok çeşitli malzemelerden yapılabilen iç mekan tabelalarının en çok tercih edilen malzemesi alüminyum profildir. Kullanılışlı lığı ve fiyatı bakımından  uygun olması nedeniyle çok tercih edilmektedir.  Diğer iç mekan tabela ürünü ahşaptır. Ahşap malzeme alüminyuma göre daha gösterişli olduğu gibi daha pahalı üründür.

İç mekan tabelalarda son yılların en çok tercih edilen ürünlerinin başında pleksi oyma tabelalar gelmektedir. Pleksinin  yazı yada tasarım şeklinde oyularak yapılması ve bir kenarından neon ışığın yansıtılması ile oluşan tabelalar dır. Ebat baz alındığında alüminyum ve ahşap tabelaya göre daha pahalı olsa da üzerindeki neon ışıkların cezbediciliği sayesinde tercih edilme sebebi her geçen gün artmaktadır.

Genellikle firma girişlerine konulan bu tarz tabelalarda amaç firmanın kimliğini belirtmek olsa da iç mekan tabelaların en önemli amacı görselliğe dayalı amaçtan firmanın logosunu en ihtişamlı şekilde göstermeye çalışmaktır.