Cephe Reklamları

Son yılların en etkili reklam araçlarından birisi de Cephe reklamları dır. Cephe Giydirme olarak bilinen bu uygulama daha çok şehirlerin işlek bölgelerinde görüş alanı iyi olan bina cephelerinde yada yol kenarlarındaki uygun alanlarda billboard olarak uygulanmaktadır. Cephe Reklam uygulamaları etkili bir tasarım ile geri dönüşün en çabuk ve en yüksek verimde alındığı reklam ürünlerinin başında gelmektedir. Öncelerden daha çok şehir merkezlerinde uygulanan dış cephe reklam uygulaması son yıllarda küçük şehirlerde ve ilçe merkezlerinde de görülmeye başlandı. Hatta şehirler arası yolculuklarda tenha yerlerde bile bina cephesine reklam alındığını görmek artık mümkün. Sizde binanıza reklam almak ya da reklam yaptırmak istiyorsanız Cepheme Reklam Almak İstiyorum yazımızı okuyunuz.

Cephe Reklamlarında Kullanılan Folyolar

Bina cephe reklamı uygulamalarında genellikle normal folyo, cam yüzeyli cephelerde one way vision(delikli folyo), mesh(delikli branda) kullanılmaktadır. Cam yüzeyli cephelerde daha çok one way vision folyo kullanılmasının ana sebebi bu folyonun dışarıyı gösterebilme özelliğidir. Tamamen cam üzerinde kullanılmak üzere imal edilen one way vision adından da anlaşılacağı gibi tek yönlü bakış anlamını taşımaktadır. Bunun ana sebebi ise yapışkan yüzeyinin siyah olması nedeni ile içeriden bakıldığında ışığı emen arka katman sayesinde dışarının rahat görülmesi dışarıdan bakıldığında ise ışık yoğunluğu düşük olan içerinin görülmemesidir. Çok istisna olsa da cam cephe kaplama da düz folyo kullanılmaktadır, Bunun başlıca nedeni ise baskının canlılığının korunmasıdır. Çümkü normal folyolar delikli folyolara göre renk yoğunluğu fazla olduğundan daha canlı görülmektedir. Diğer bir deyişle delikli folyoların delikleri görüş açısından yarı yarıya renk kaybı sağladığı için göze daha renksiz gelmektedir.

Dış cephe reklamlarında kullanılan bir diğer reklam ürünü ise mesh tir. Mesh ürününü kabaca tabir edecek olursak eskilerden bildiğimiz kırmızı kareli patates çuvalları gibi, kare şeklinde delikleri olan tek tarafına baskı yapılarak uygulanan reklam ürünüdür. Bina cephelerinde genellikle son çare olarak uygulanmaktadır. Böyle düşünülmesinin ana sebebi de reklam uygulanacak bir yüzey bulunmamasından dolayı genellikle binanın katlarında pencereleri bulunan ön cephesinden bir metre civarı dışarı çıkılarak gerilme suretiyle uygulanarak pencereden ve camlardan dışarı bakanların dışarıyı görebilmesi ve hava sirkülasyonunun sağlanmasını amaç edinmektedir. Bu teknik ile aslında her cepheye reklam uygulanabilmektedir fakat az öncede bahsettiğimiz gibi bina içerisindekilerin dışarıyı net görmeleri biraz engellenmiş olacaktır.

Cephe reklamında ölçü alma

Duvar Giydirme işlemlerinde ölçü alma kolay olsa da özellikle parçalı cam cephelerde ölçü alma sıkıntılı olabilmektedir. Bu yüzden her camın ölçüsünün aynı olduğu ölçümlerde bu durum işi veren tarafından teyit edilmeli ve tam ölçülere göre hesap yapılarak doğrulanmalıdır. Hesaplama işlemlerinde ana ebatlar belirlenirken cam boşlukları varsa bunlarda hesap edilmelidir. Aksi halde iş grafik aşamasından baskı ve uygulama aşamasında kadar hatalı işleyecektir. Diğer küçük metrajlı işlerde aynı görülen cam yüzeylerin tek tek ölçülmesinde yarar vardır çünkü bir iki santimlik ölçü farklılıklarına sık sık rastlamaktayız.

Cephe Reklamında uygulama

Tüm reklam işlerinde olduğu gibi cephe reklamlarında özellikle cam yüzey uygulamalarında uygulama yapılacak yüzeyin temizliği önemlidir. Cam cephe reklamlarında en sık rastlanılan sorunlardan birisi aşırı toza ve karbonmonoksite maruz kalan cam yüzeylerde oluşan toz tabakaları ve yağlanmalar. Reklam yapacak ekibin tecrübesi ve reklam yaptıracak firmanın bu konudaki hassasiyeti reklamın camda kalacağı süreyi uzatacaktır. Bu konuda camların uygulamadan önce deterjanla temizlemesi ve uygulama esnasından önce ispirto ile son kez silinmesi folyonun cama en iyi şekilde nüfus edebilmesini sağlayacaktır.

Uygulama aşamasının diğer önemli bir etkeni ise hava koşullarıdır. Folyonun yapışkanlığını yitirmesinin en önemli sebebi su dur. Dolayısı ile soğuk ve yağışlı havalarda ıslanan ya da nemlenen yüzeye reklam uygulaması yapılması mümkün değildir.

Cephe reklamı uygulamak ve yasal izinler hakkında bilgi almak istiyorsanız Cepheme Reklam Almak İstiyorum yazımızı okuyunuz.