Araç Kaplama – Giydirme

Araç Kaplama Görsellerimiz

Araç kaplama ve dikkat etmeniz gerekenler.

Araç kaplama işleminde uygulama yapacak yüzeyin temiz olması kaplama açısından çok önemlidir. Diğer bir faktör ise uygulamada kullanılacak folyonun kalitesidir. Uygulama yapılacak yüzeyin temiz olmasının yanında kuru olması kanallarının ıslak olmaması ayrı bir dikkat edilmesi gereken husustur aksi halde folyo yüzeye yapışmaz ve erken atmalara neden olabilir. Bu yüzden araç kaplatırken aracınızı en geç bir gün önceden yıkamanız kaplamanın sağlığı açısından önemlidir.

Araç kaplamada kullanılacak folyo orjinal cast folyo olmalı ve kesinlikle normal folyo olmamalıdır. Normal folyolarında sıcak hava ile temas ettiğinde esneme payı olsada cast folyo gibi mukavemetli olmadığından kısa zaman içinde parçalanmalar görülmeye başlayacağından normal folyo kullanılması hayal kırıklığı yaratmaktadır.

Cast folyolar araçlara özel üretilen dijital baskı folyolarıdır. renk değişimi için kullanılan renkli folyolar da mevcuttur. fakat en çok kullanılanları dijital baskı uygulanmak üzere kullanılan beyaz cast folyolardır. Cast folyolar sıcak hava ile esnetildiğinde girintili bölgelere rahatça düfus edebilen mukavemetli folyolardır. Uygulama yapacak olan ustanın becerisi ile araçla bütünleşerek görselliği artıracaktır. Araç kaplama folyoları gerekli şartlar korunduğunda 3 yıl rahatlıkla kullanılabilmektedir. araç üzerine uygulanan baskının ömrünü uzatmak kullananın elindedir. Kaplanan aracınızı tanzikli su ve güneşten ne kadar uzak tutarsanız folyonuzun ve baskınızın ömrü o kadar uzayacaktır.  Bu folyoların ömrünü uzatmak için kullanılan diğer bir yöntem ise laminasyon kullanmaktır. Laminasyon ile birlikte 5 yıla kadar uzayan kullanım ömrü sağlanmakta olup baskılarınız uzun süre canlı kalacaktır.  Diğer bir detay ise özellikle cam kısmına yapılan kaplama işlemlerinde camların kapatılıp açılmamasıdır. Çünkü her kapatıp açma işlemi folyoya zarar verecektir.

Araç giydirmede teknik özellikler

Araç giydirmede kullanılan cast folyo, girintili bölgelere daha kolay uygulanabilmesi açısından normal folyolara oranla daha ince bir folyodur. Fakat sıcağa karşı daha dayanıklıdır. Esnek bir folyo olması nedeniyle deneyimili kişiler tarafından uygulanmalıdır. Araç kaplama folyoları çeşitlilik gösterebilmekte her markanın folyosunun kendine has özellliği bulunmaktadır. Bazı folyolar sert bağzıları yumuşak olduğundan yanlış yapılan uygulamayı düzeltmek için çıkartılırken patlama yapabilmektedir. Bu tür hatalar folyonun kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden orjinal ve kaliteli cast folyo kullanılması araç kaplama açısından çok önemlidir.

Araç giydirmede ölçü

Araç kaplama işlemlerinde önceden araçların resmi çekilerek birebir ölçü alınmaya çalışılır bu ölçüler doğrultusunda tasarım ve uygulama yapılırdı. Uygulamada kaymaların olmaması açısından ölçü alma işlemi oldukça önemliydi. Fakat artık her aracın teknik çizimlerine ulaşılabilmekte aracın marka ve modelini öğrendikten sonra bire bir detayına ulaşılabilmektedir. Bu da yapılacak olan tasarım ve uygulamanın sağlığını oldukça etkilemekte kusursuz bir çalışmanın ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Grafik ekipleri her ihtimale karşı araca uygulanacak tasarımı belirlerken aracın ön, arka, alt ve üstünden belirli derecelerde boşluklar bırakarak çalışma yapmakta ve alternatifleri değerlendirmektedir. Bu durum tasarımın araca uygulanmasındaki hata oranını minimize etmektedir.

Araç Kaplama da tasarımın önemi

Araç giydirme işleminde önemli detaylardan bir tanesi de yapılan tasarım ve bu tasarımın araca uygulanması esnasında çıkabilecek aksaklıklardır. Bu aksaklıkların başında da tasarımın önemli unsurlarının kapı kolu, cam çerçevesi, benzin deposu gibi yerlere gelerek anlaşılırlığının azalmasıdır. Tasarım esnasında genellikle aracın diğer yüzü tasarım programında aracın resminin ters çevrilmesi sonucu elde edilmekte ve bu hata aracın arka yüzünde kalan kapı kanalı, kapı kolu gibi unsurların dikkate alınmasını engellemektedir. Bu yüzden aracın iki yüzünün de ayrı fotoğrafları yada teknik çizimleri üzerinde çalışma yapılması hayati önem taşımaktadır.

Tasarım kısmında yapılan hataların araca uygulandıktan sonra düzeltilmeye kalkılması da oldukça zor ve zahmetli bir iş olduğu unutulmamalıdır.

 

Araç giydirme fiyatları

Araç giydirme fiyatı belirlenirken kullanılacak olan folyo, yapılan tasarıma harcanan süre, aracın büyüklüğü ve modeli önem taşımaktadır. Araç kaplamalarda çeşitli folyoların kullanılması fiyata etki etmektedir. Folyo uygulamasının dışında daha uzun ömürlü ve uzun süre canlı kalması açısından laminasyon uygulaması fiyatı artırsa da ömrü iki kat uzatmaktadır.  Bu bakımdan laminasyon ücretinden kaçınılmaması bizce önemlidir.

Aracınız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.